Vlak ICE 3 pre vysokorýchlostnú dopravu v Európe pre Nemecké železnice a.s. a Holandské železnice

 Foto: Hnacia hlava ICE 3 Pracovná skupina ICE 3, pozostáva z firmy Siemens a.s., odbor dopravná technika a ADtranz Nemecko pracuje pod miernym vedením Siemensu.


Začiatok dodávky prvých vlakov sa predpokladá v r. 2000.

Vlaky sú určené pre nasadenie na nové trate ICE DB , napr. Frankfurt - Köln, s plánovanou najvyššou rýchlosťou až do 330km/h.

Štvorsystémové vlaky budú na železničnej sieti Nemeckých železníc len pokiaľ budú nasadené v medzinárodnej doprave s Holanskom, Francúzskom, Belgickom a Švajčiarskom.

Elektrické vybavenie zodpovedá novému stavu techniky s vodou chladeným GTO-usmerňovač v modulárnym podpodlažným spôsobom konštruovania, riadený mikropočítačovým riadením technológiou SIBAS 32.

Foto: Hnacia hlava ICE 3 Vďaka rozdeleniu hnacieho zariadenia bude docielené vysoké zrýchlenie a nízka konečná spotreba energie. Usporiadanie elektrického vybavenia v rozsiahlej podpodlažnej oblasti dovoľuje poskytnúť nad podlahou viac úžitkovej plochy pre cestujúcich. Nový salónik v koncovom vozni poskytuje cestujúcim voľný výhľad na vpredu ležiacu trať.

Koncept vozidla

Realizovaný koncept vlaku zahrňuje 8-dielny vlak, ktorý je označený ako polovičný vlak. Pritom môžu byť spojované dva polovičné vlaky ICE 3 spolu alebo s jedným ICT .

Pevne spojená jednotka skladá sa z 4 poháňaných vozňov a 4 nepoháňaných vozňov. Vždy 4 vozne (koncový vozeň, akumulátorový vozeň, vozeň s usmerňovačom prúdu a vložený vozeň) tvorí elektrickú jednotku. Rozdelené poháňacie zariadenie s 50 % poháňach osí umožňuje zvládnuť stúpanie až do 40 promile, pri súčasne maximálnom znížení záťaže na os na 16 t.

Foto: Rozdelenie vozňa ICE 3

Technické údaje

Rozchod koľají 1435 mm
Dĺžka vlaku (8-dielny) 200 m
Šírka 2950 mm
Vlastná hmotnosť 8-dielneho vlaku (jedno-/viac-systém) 405 t / 420 t
Napäťový systém (jednosystém) 15 kV / 16 2/3 Hz
Napäťové systémy (viacsystém) 15 kV / 16 2/3 Hz, 25 kV / 50 Hz, 1,5 kV DC, 3 kV DC
Výkon na koleso 8000 kW
Najvyššia rýchlosť 330 km/h
preťaženie 300 kN
Brzdové systémy Generátorová brzda
Lineárna vírivá brzda
Tlaková brzda s oceľovými brzdovými kotúčami

© 1997 Siemens akciová spoločnosť-Dopravná technika

+ vytvorené slovenské texty môžu obsahovať mierne nepresnosti v preklade. Overte si ich, prosím, na originálnej strane a ak poznáte dokonalejší preklad, prípadne ďaľšie súvisiace informácie-informujte ma .
Strana vytvorená: 15-I-2001

späť ICE 3 ( http://www.rail.sk/ice/ice3s.htm )