Ďalšie odkazy
Other Links
Vysokor. trate
Vysokorýchlostné trate Holandska  
HSL 4 / HSL-Zuid

V Holandsku je plánovaný rozsah vysokorýchlostných tratí (HSL - HogeSnelheidsLijn):

 • HSL Zuid: Antwerpen - Rotterdam - Amsterdam (NS: HSL Zuid - 125 km + SNCB/NMBS: LGV 4 - 32 km) s prípojnými traťami do miest Den Haag a Breda , Rotterdam - Amsterdam - v prevádzke, Antwerpen - Rotterdam - vo výstavbe, plánované sprevádzkovanie (viackrát odložené): 13. XII. 2009
 • HSL Oost: Amsterdam - Utrecht - Arnhem - Emmerich (DB) - Duisburg, vo výstavbe
 • HSL Zuid

  HSL Zuid je vysokorýchlostnou traťou nadväzujúcou na belgickú HSL 4 (35,2 km) smerujúcej z Antverp na sever. Ich spoločným účelom je zrýchliť cestovanie vlakom na trase Paríž - Brusel - Antverpy - Rotterdam - Amsterdam . Pri vybudovaný triangel, ktorý umožní napojenie mesta v smere na juh do Bruselu , ako i na sever smerom na Amsterdam a Rotterdame bude odbočka do Bredy , po okraji ktorej bude trať prechádzať, po rekonštruovanej trati bude pripojené aj mesto Den Haag . HSL bude vybavená najnovším zabezpečovacím zariadením ETCS 2 a stanovenou maximálnou prevádzkovou rýchlosťou 300 km/h. Trakčný napájací systém tratí v Holandsku je síce 1,5 kV js, avšak na HSL bude (ako takmer v celej Európe) 25 kV 50 Hz ss.
  Prvý úsek (Antverpy - Noorderkempen) bol otvorený 15. VI. 2009. Prevádzka medzi Amsterdamom a Rotterdamom začala 7. IX. 2009. To však bude len vnútroštátna - ešte nie vysokorýchlostná prevádzka, len vlakmi NMBS/SNCB a NS. Medzinárodná vysokorýchlostná prevádzka je plánovaná od 13. XII. 2009 vlakmi Thalys a na jeseň r. 2010 vlakmi V 250 Fyra (výrobca: AnsaldoBreda) spoločnosti NS Hispeed zakladateľov železničnej NS a leteckej KLM.

  Trať skráti cestovné časy vo medzinárodnej ako aj vnútroštátnej preprave:

  HSL Zuid 2 v skúšobnej prevádke
  IRJ 10/2008 - 9. IX. 2008 začala skúšobná prevádzka na severnej časti HSL Zuid v medzi Hoofddorpom a
  Rotterdamom .

  HSL Oost

      Webring vysokorýchlostných vlakov (USA)     Na začiatok strany

  Vysokorýchlostná železnica je druh verejnej železničnej dopravy s rýchlosťou minimálne 250 km/h - bolo pôvodné znenie normy UIC. Neskôr bola zrušená, čoho následkom je, že si každá krajina tento pojem vysvetľuje "po svojom".
  S vývojom vysokorýchlostných vlakov začalo Japonsko ( Šinkansen ), ktoré vybudovalo (a naďalej buduje) hustú sieť vysokorýchlostných tratí, avšak neskôr začal ich rozvoj aj v Európe, kde vlaky skupiny TGV ( krátke obdobie ICE ) držia svetové rýchlostné rekordy.
  Vysokorýchlostné vlaky premávajú rýchlosťou

 • minimálne 250 km/h v krajinách: Španielsko , Francúzsko , Veľká Británia , Belgicko , Taliansko , Nemecko , Južná Kórea , Japonsko, Turecko
 • do 250 km/h aj v krajinách: Holandsko, Luxembursko, Švajčiarsko , Rakúsko , Kazachstan, Čína , USA , Kanada
 • V rôznych štádiách príprav je premávka rýchlosťou minimálne 250 km/h v krajinách: Portugalsko , Holandsko, Švajčiarsko , Poľsko , Rusko , Turecko , Maroko , India , Čína , USA , Mexiko , Brazília , Argentína ; projekt v Austrálii bol zastavený.

  Svetový rekord v oblasti konvenčných koľajových vlakov je z 3. apríla 2007 a drží ho francúzsky TGV POS č. 4402, ktorý dosiahol rýchlosť 574,8 km/h, v oblasti ostatných vlakov je to japonský magneticky nadľahčovaný vlak (Maglev) MLX01, ktorý dosiahol rýchlosť 581 km/h.

  Na začiatok stranyVysokorýchlostná železničná trať - verejná dopravná dráha s prevádzkovou rýchlosťou minimálne 250 km/h, ako ich doplnenie sú alebo budú existujúce trate špeciálne rekonštruované na rýchlosť 200 km/h ( norma UIC a ). Ich výstavba je nákladnejšia voči úpravám štandarných tratí pre prevádzku "naklápacích" vlakov a zväčša nie sú používané nákladnými vlakmi, čím umožňujú prevádzku rýchlosťami do 350 km/h, perspektívne i vyššími.

  Vlaky s naklápacou technológiou umožňujú na štandardných tratiach s menšími polomermi oblúkov voči vysokorýchlostným tratiam ich prejazd rýchlosťami vyššími až do 30 % voči štandarným vlakovým súpravám. Existujú 2 typy naklápacích systémov:

 • aktívny - vyvinutý talianskou spoločnosťou Fiat Ferroviaria (od r. 2000 Alstom Ferroviaria) použitý v súpravách TGV P 01 , Sm3-S220 , ETR ( 104 , 105 , 310 , 390 , 401 , 450 , 460/480 , 470 , 480-Alfa Pendular , 490 , 500 , 600 , 610 , 650 , 680 ), ICT , ICT-D a RABDe 500 , atď.
 • pasívny - vyvinutý španielskou spoločnosťou Talgo
 • Ďalšie odkazy/Other Links:Na začiatok strany


  Strana vytvorená / Site created : 25-X-2008
  Posledná aktualizácia / Last update : 05-X-2009
  Všetky informácie bez záruky.
  Zdroje:
  Wikipedia
  International Railway Journal
  Späť na " Addams' Rail Page "